Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCC3245ADWRE4
Texas Instruments SN74LVCC3245ADWRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVCC3245ADWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCC3245ADWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVCC3245ADWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Current | 24 mA |
| Output Type | Voltage |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 7.1 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Turn-On Delay Time | 14.5 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVCC3245ADWRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.