Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC540AQDWREP
Texas Instruments SN74LVC540AQDWREP
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVC540AQDWREP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC540AQDWREP |
| Qty Available: | |
| Description: | Enhanced product 8-ch, 2-V to 3.6-V inverters with 3-state outputs 20-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC540AQDWREP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Enhanced product 8-ch, 2-V to 3.6-V inverters with 3-state outputs 20-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 5.3 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Turn-On Delay Time | 7.1 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVC540AQDWREP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the operating temperature range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



