Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC2G34MDCKREP
Texas Instruments SN74LVC2G34MDCKREP
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVC2G34MDCKREP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC2G34MDCKREP |
| Qty Available: | |
| Description: | V62/06659-01XE -DUAL BUFFER GATE; MSL: MSL 1 - Illimité; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC2G34MDCKREP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
V62/06659-01XE -DUAL BUFFER GATE; MSL: MSL 1 - Illimité; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11.5 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVC2G34MDCKREP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



