Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G34YZVR
Texas Instruments SN74LVC1G34YZVR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVC1G34YZVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G34YZVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V buffer 4-DSBGA -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G34YZVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V buffer 4-DSBGA -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 9.9 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Turn-On Delay Time | 9.9 ns |
| Height | 500 µm |
| Length | 0 m |
| Thickness | 350 µm |
| Width | 0 m |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVC1G34YZVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the buffer?
How many pins does the buffer have?
What is the temperature range in which the buffer can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




