Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17YZTR
Texas Instruments SN74LVC1G17YZTR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVC1G17YZTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17YZTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 4-Pin DSBGA T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17YZTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 4-Pin DSBGA T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVC1G17YZTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
How many channels does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
