Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17YEPR
Texas Instruments SN74LVC1G17YEPR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVC1G17YEPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17YEPR |
| Qty Available: | |
| Description: | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin DSBGA T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17YEPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin DSBGA T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| High Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | Buffer, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVC1G17YEPR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
How many channels does this product have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
