Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17DRLRG4
Texas Instruments SN74LVC1G17DRLRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74LVC1G17DRLRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17DRLRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V buffer with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-5X3 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LVC1G17DRLRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V buffer with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-5X3 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-553 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 1.6 mm |
| Thickness | 550 µm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LVC1G17DRLRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range?
Is this product currently in production?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




