Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LV245AGQNR
Texas Instruments SN74LV245AGQNR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LV245AGQNR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LV245AGQNR |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, LV/LV-A/LVX/H Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PBGA20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LV245AGQNR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, LV/LV-A/LVX/H Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PBGA20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 21.687385 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 16 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 15.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LV245AGQNR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
