Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LV125ATRGYR
Texas Instruments SN74LV125ATRGYR
| Part Number: | Texas Instruments SN74LV125ATRGYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LV125ATRGYR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LV125ATRGYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LV125ATRGYR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
How many channels does it have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



