Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LS243N
Texas Instruments SN74LS243N
| Part Number: | Texas Instruments SN74LS243N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LS243N |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74LS243N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 1 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Quiescent Current | 32 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LS243N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
How many elements are there in this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





