Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-SN74LS153DRG4
Texas Instruments SN74LS153DRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74LS153DRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-SN74LS153DRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multiplexer, LS Series, 2-Func, 4 Line Input, 1 Line Output, True Output, TTL, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-SN74LS153DRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multiplexer, LS Series, 2-Func, 4 Line Input, 1 Line Output, True Output, TTL, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer, Mux |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 26 ns |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74LS153DRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
How many inputs and outputs does the product have?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.