Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC244NSR
Texas Instruments SN74HC244NSR
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC244NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC244NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS Automotive 20-Pin SOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC244NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS Automotive 20-Pin SOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 28 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 12.6 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74HC244NSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74HC244NSR?
Is the Texas Instruments SN74HC244NSR RoHS compliant?
What is the logic function of the Texas Instruments SN74HC244NSR?
What is the package type of the Texas Instruments SN74HC244NSR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






