Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC240PWR
Texas Instruments SN74HC240PWR
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC240PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC240PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP / Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC240PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP / Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 26 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74HC240PWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







