Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC14PWE4
Texas Instruments SN74HC14PWE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC14PWE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC14PWE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC14PWE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 31 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74HC14PWE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins and circuits in the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


