Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC14DBRE4
Texas Instruments SN74HC14DBRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC14DBRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC14DBRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Hc/uh Series, Hex 1-INPUT Invert Gate, PDSO14, Green, Plastic, SSOP-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC14DBRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hc/uh Series, Hex 1-INPUT Invert Gate, PDSO14, Green, Plastic, SSOP-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 155 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 155 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74HC14DBRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.