Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC126NSR
Texas Instruments SN74HC126NSR
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC126NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC126NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74HC126NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 150 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 188 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74HC126NSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the logic function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the operating voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




