Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC125IPWRQ1
Texas Instruments SN74HC125IPWRQ1
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC125IPWRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC125IPWRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive Catalog Quadruple Bus Buffer Gates With 3-State Outputs 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC125IPWRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive Catalog Quadruple Bus Buffer Gates With 3-State Outputs 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 190 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74HC125IPWRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

