Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC04IPWRQ1
Texas Instruments SN74HC04IPWRQ1
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC04IPWRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC04IPWRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive Catalog Hex Inverters 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC04IPWRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive Catalog Hex Inverters 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 56.812444 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 16 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74HC04IPWRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

