Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC04APWRE4
Texas Instruments SN74HC04APWRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74HC04APWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC04APWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74HC04APWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 95 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.