Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74GTLPH306PWR
Texas Instruments SN74GTLPH306PWR
| Part Number: | Texas Instruments SN74GTLPH306PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74GTLPH306PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-Bit LVTTL-to-GTLP Bus Transceiver 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74GTLPH306PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-Bit LVTTL-to-GTLP Bus Transceiver 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Direction | Bidirectional |
| Frequency | 175 MHz |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.45 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.15 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 50 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74GTLPH306PWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74GTLPH306PWR?
What is the logic function of the SN74GTLPH306PWR?
What is the package type of the SN74GTLPH306PWR?
What is the frequency range of the LTC5588-1 Quadrature Modulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


