Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74GTL16622ADGGR
Texas Instruments SN74GTL16622ADGGR
| Part Number: | Texas Instruments SN74GTL16622ADGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74GTL16622ADGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit LVTTL To GTL/GTL+ Bus Transceiver 64-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74GTL16622ADGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit LVTTL To GTL/GTL+ Bus Transceiver 64-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633 mg |
| Direction | Bidirectional |
| Frequency | 200 MHz |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.45 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.15 V |
| Nominal Supply Current | 60 mA |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 50 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Turn-On Delay Time | 5.7 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 17 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74GTL16622ADGGR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and what does it do?
What is the supply voltage range for this product?
What is the operating temperature range for this product?
How many bits does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




