Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74FB2033ARCRG3
Texas Instruments SN74FB2033ARCRG3
| Part Number: | Texas Instruments SN74FB2033ARCRG3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74FB2033ARCRG3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, FB Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, PQFP52 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74FB2033ARCRG3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, FB Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, PQFP52
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 52 |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -3 mA |
| Logic Function | Buffer, Transceiver |
| Low Level Output Current | 100 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.2 ns |
| Quiescent Current | 45 mA |
| Turn-On Delay Time | 7.2 ns |
| Height | 2.45 mm |
| Length | 10 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74FB2033ARCRG3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.