Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74F08DR
Texas Instruments SN74F08DR
| Part Number: | Texas Instruments SN74F08DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74F08DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V high-speed (6 ns) bipolar AND gate 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74F08DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V high-speed (6 ns) bipolar AND gate 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| Quiescent Current | 8.6 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6.6 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74F08DR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of this product?
How many inputs does this product have?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





