Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74F04DR
Texas Instruments SN74F04DR
| Part Number: | Texas Instruments SN74F04DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74F04DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74F04DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74F04DR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for this product?
How many inverters are included in this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





