Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-SN74CBTLV3125NSRE4
Texas Instruments SN74CBTLV3125NSRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74CBTLV3125NSRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-SN74CBTLV3125NSRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, CBTLV/3B Series, 1-Func, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-SN74CBTLV3125NSRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, CBTLV/3B Series, 1-Func, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| Independent Circuits | 4 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 4 |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Resistance | 7 Ω |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74CBTLV3125NSRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.