Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT541AN
Texas Instruments SN74BCT541AN
| Part Number: | Texas Instruments SN74BCT541AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT541AN |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT541AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 8.2 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74BCT541AN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the supply voltage range for this product?
What is the price of the product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



