Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT241N
Texas Instruments SN74BCT241N
| Part Number: | Texas Instruments SN74BCT241N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT241N |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT241N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.4 ns |
| Quiescent Current | 53 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 9.9 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74BCT241N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

