Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT241DWR
Texas Instruments SN74BCT241DWR
| Part Number: | Texas Instruments SN74BCT241DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT241DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, BCT/FBT Series, 2-Func, 4-Bit, True Output, BICMOS, PDSO20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT241DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, BCT/FBT Series, 2-Func, 4-Bit, True Output, BICMOS, PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.4 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74BCT241DWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74BCT241DWR?
Is the Texas Instruments SN74BCT241DWR RoHS compliant?
What is the logic function of the Texas Instruments SN74BCT241DWR?
What is the minimum and maximum supply voltage for the Texas Instruments SN74BCT241DWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
