Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT2244DWR
Texas Instruments SN74BCT2244DWR
| Part Number: | Texas Instruments SN74BCT2244DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT2244DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT2244DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers And Line/MOS Drivers With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74BCT2244DWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and temperature range?
What is the supply voltage range for this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


