Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT2244DW
Texas Instruments SN74BCT2244DW
| Part Number: | Texas Instruments SN74BCT2244DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT2244DW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT2244DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Quiescent Current | 53 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74BCT2244DW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





