Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT2241DW
Texas Instruments SN74BCT2241DW
| Part Number: | Texas Instruments SN74BCT2241DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT2241DW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffer And Line/MOS Driver With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74BCT2241DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffer And Line/MOS Driver With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| Quiescent Current | 48 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11.3 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74BCT2241DW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the supply voltage range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



