Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT2240DW
Texas Instruments SN74BCT2240DW
| Part Number: | Texas Instruments SN74BCT2240DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT2240DW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74BCT2240DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
| Turn-On Delay Time | 4.8 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74BCT2240DW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type and number of pins for this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the maximum supply voltage for this product?
What is the product name and its function?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
