Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G57DCKR
Texas Instruments SN74AUP1G57DCKR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G57DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G57DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Wide Bandwidth High Output Drive Single Supply Op Amp 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G57DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Wide Bandwidth High Output Drive Single Supply Op Amp 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 2.494758 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Multi Function |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 21.4 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G57DCKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



