Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G32YZPR
Texas Instruments SN74AUP1G32YZPR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G32YZPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G32YZPR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-input, 0.8-V to 3.6-V low power OR gate 5-DSBGA -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G32YZPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-input, 0.8-V to 3.6-V low power OR gate 5-DSBGA -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 1.587573 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 6.4 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Height | 500 µm |
| Length | 1.75 mm |
| Thickness | 310 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G32YZPR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



