Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G240YZPR
Texas Instruments SN74AUP1G240YZPR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G240YZPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G240YZPR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 1-CH Inverting 3-ST CMOS 5-Pin DSBGA T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G240YZPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 1-CH Inverting 3-ST CMOS 5-Pin DSBGA T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Turn-On Delay Time | 25.7 ns |
| Height | 500 µm |
| Length | 1.75 mm |
| Thickness | 310 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G240YZPR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage range and operating temperature of the product?
How many input and output lines does the product have?
What is the propagation delay and quiescent current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




