Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G17DBVTE4
Texas Instruments SN74AUP1G17DBVTE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G17DBVTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G17DBVTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Low-Power Single Schmitt-Trigger Buffer 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G17DBVTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low-Power Single Schmitt-Trigger Buffer 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18.1 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Turn-On Delay Time | 19.8 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G17DBVTE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.