Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G17DBVRE4
Texas Instruments SN74AUP1G17DBVRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G17DBVRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G17DBVRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G17DBVRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18.1 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Turn-On Delay Time | 19.8 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G17DBVRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of the product?
What is the product name and brand?
What is the minimum and maximum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


