Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G14DCKTE4
Texas Instruments SN74AUP1G14DCKTE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G14DCKTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G14DCKTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Low-Power Single Schmitt-Trigger Inverter 5-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G14DCKTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low-Power Single Schmitt-Trigger Inverter 5-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.494758 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Turn-On Delay Time | 20.5 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G14DCKTE4
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.