Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G125DCKR
Texas Instruments SN74AUP1G125DCKR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G125DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G125DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T/R / IC BUS BUFFER TRI-ST SC70-5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G125DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T/R / IC BUS BUFFER TRI-ST SC70-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 25.5 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 25.5 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G125DCKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the minimum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







