Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G125DBVR
Texas Instruments SN74AUP1G125DBVR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G125DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G125DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with 3-state outputs 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G125DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with 3-state outputs 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 100 MHz |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Nominal Supply Current | 500 nA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 25.5 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G125DBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the buffer?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






