Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G08QDCKRQ1
Texas Instruments SN74AUP1G08QDCKRQ1
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G08QDCKRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G08QDCKRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive, 1-ch, 2-input 0.8-V to 3.6-V low-power (< 1uA) AND gate 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G08QDCKRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive, 1-ch, 2-input 0.8-V to 3.6-V low-power (< 1uA) AND gate 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G08QDCKRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many inputs does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



