Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G08DBVTE4
Texas Instruments SN74AUP1G08DBVTE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G08DBVTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G08DBVTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Low-Power Single 2-Input Positive-AND Gate 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AUP1G08DBVTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low-Power Single 2-Input Positive-AND Gate 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 11.198062 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Turn-On Delay Time | 20.9 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G08DBVTE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
How many inputs does the product have?
What is the propagation delay of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
