Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G07YZPR
Texas Instruments SN74AUP1G07YZPR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G07YZPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G07YZPR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with open-drain outputs 5-DSBGA -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G07YZPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with open-drain outputs 5-DSBGA -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.7 ns |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Turn-On Delay Time | 21.9 ns |
| Height | 500 µm |
| Length | 1.75 mm |
| Thickness | 310 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G07YZPR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Texas Instruments SN74AUP1G07YZPR?
What is the logic function of the SN74AUP1G07YZPR?
What is the supply voltage range for the SN74AUP1G07YZPR?
What is the maximum operating temperature for the SN74AUP1G07YZPR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



