Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G07DSF2
Texas Instruments SN74AUP1G07DSF2
| Part Number: | Texas Instruments SN74AUP1G07DSF2 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G07DSF2 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with open-drain outputs 6-SON -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AUP1G07DSF2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 0.8-V to 3.6-V low power buffer with open-drain outputs 6-SON -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Height | 400 µm |
| Length | 1 mm |
| Thickness | 350 µm |
| Width | 1 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AUP1G07DSF2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the temperature range in which this product operates?
How many pins does this product have?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


