Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS756DWRG4
Texas Instruments SN74AS756DWRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AS756DWRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS756DWRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers/Line Drivers With Open-Collector Outputs 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS756DWRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers/Line Drivers With Open-Collector Outputs 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 19 ns |
| Turn-On Delay Time | 19 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AS756DWRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
