Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS245DWRG4
Texas Instruments SN74AS245DWRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AS245DWRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS245DWRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS245DWRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AS245DWRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the supply voltage range and operating temperature range?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
