Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS1004AN
Texas Instruments SN74AS1004AN
| Part Number: | Texas Instruments SN74AS1004AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS1004AN |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS1004AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 48 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 48 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AS1004AN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for this product?
How many channels does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



