Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS02D
Texas Instruments SN74AS02D
| Part Number: | Texas Instruments SN74AS02D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS02D |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NOR gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AS02D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NOR gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4.5 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AS02D
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





