Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74ALVC162835DLR
Texas Instruments SN74ALVC162835DLR
| Part Number: | Texas Instruments SN74ALVC162835DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74ALVC162835DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74ALVC162835DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.1 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.5 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74ALVC162835DLR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
