Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ALVC10DGVRE4
Texas Instruments SN74ALVC10DGVRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74ALVC10DGVRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ALVC10DGVRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple 3-Input Positive-NAND Gate 14-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ALVC10DGVRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple 3-Input Positive-NAND Gate 14-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Turn-On Delay Time | 3.3 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74ALVC10DGVRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the minimum and maximum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.